Jak odnowić parapet betonowy, PCV?

2018-05-23

Z biegiem lat nawet najbardziej zadbany parapet będzie niszczał. Szczególnie jeśli jest on często wykorzystywany jako miejsce do trzymania kwiatów w doniczce lub jako powierzchnia narażone na uszkodzenia mechaniczne. Niekiedy też powodem do odnowienia jest zakup domu lub mieszkania, gdzie parapety wymagają podjęcia działań naprawczych ze względu na swój wiek. Rozwój technologii budowlanej sprawia, iż taką renowację można przeprowadzić tanim kosztem i bez dużego wysiłku związanego z wymianą wszystkich parapetów w budynku. 

Malowanie

Jest to jeden z najpopularniejszych sposobów, który sprawdzi się w wielu przypadkach. Przy pomocy specjalnej farby możemy odnowić zarówno parapety betonowe po wcześniejszym wyrównaniu, ale także powierzchni z lastryko. W przypadku drewna sposób jest nieco inny, gdyż trzeba najpierw idealnie wyrównać powierzchnię, zeszlifować wierzchnią warstwę i następnie nałożyć lakier w dowolnie wybranym przez nas kolorze.

Nakładki z PCV

To doskonałe rozwiązanie jeżeli nie chcemy poświęcać wielu godzin na cały proces związany z przygotowaniem powierzchni i oczekiwaniem na wyschnięcie poszczególnych elementów. Nakładki nadają się zarówno do parapetów betonowych, z tworzyw sztucznych, czy PCV. Jedyne o czym trzeba pamiętać to bardzo dokładne zmierzenie parapetów. Takie tworzywo możemy nałożyć po wcześniejszym nałożeniu kleju na całej powierzchni starego parapetu. Możemy wtedy przystąpić do nałożenia nakładki, którą delikatnie przyciskamy. Po zaschnięciu kleju mamy gotową powierzchnię, o którą nie trzeba w jakiś wyjątkowy sposób dbać. Tutaj również mamy dostęp do różnych wariantów kolorystycznych i wzorów. Dobrym wyjściem przy instalacji nakładki jest dociśnięcie całości przy pomocy cięższych przedmiotów, które zostawiamy na parapecie zarówno w narożnikach, jak i na środku. Mamy wówczas pewność, iż uzyskamy dobre związanie kleju z nakładką PCV.

Okleiny

Jeśli nasz parapet wymaga tylko delikatnego odświeżenia to dobrym wyborem może okazać się okleina. Powierzchnia parapetu musi być odtłuszczona i czysta, wtedy można przystąpić do naklejania wybranego wzoru. Najlepiej jest tu dobrać nieco szerszy fragment okleiny, gdyż unikniemy w ten sposób problemów związanych z dosztukowaniem pasów materiału. Szerszy pas zapewni jednolitą gładką powierzchnię. Co ciekawe okleiny obalają mit swojej nietrwałości, gdyż producenci mają w swojej ofercie doskonałej jakości materiały odporne na ścieranie, promienie słoneczne i wodę do nawet kilku lat.

Drewniane obudowy

Ostatni na naszej liście materiał to ukłon w stronę wielbicieli starszych wnętrz. Przy pomocy zwykłych desek, które przykleja się na betonowym parapecie zyskujemy zupełnie nowy wygląd. Materiał musi być jednak odpowiednio szlifowany i zabezpieczony lakierem do drewna. Obudowa drewniana zapewnia piękny i tradycyjny wygląd na wiele lat.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.