Gatunki drzew wykorzystywane jako drewno konstrukcyjne.

2018-05-22

Drewno wykorzystywane przy konstrukcjach jest dobrze znane ze względu na swoje właściwości. Długowieczność drewna zależy jednak nie tylko od odpowiedniej impregnacji, ale również gatunku drewna. Inne drewno wybierzemy do wykonania ścian w ogrodowej altance, a inne posłuży jako materiał na więźbę dachową. Przyjrzymy się teraz gatunkom drzew, które charakteryzują się różnymi parametrami. 

Sosna

To bardzo znany gatunek, który jednak wymaga dbałości o materiał. Sosna bardzo łatwo sinieje, przez co konieczne jest wykonanie odpowiedniej impregnacji. Dobre suszenie drewna zapobiega wypaczaniu, a przy pomocy materiału wykonamy wszelką stolarkę okienną i drzwiową oraz podłogi.

Jodła

Jest to specyficzny gatunek, który posiada niewielką ilość żywicy w swojej strukturze. Drewno trzeba więc zabezpieczyć impregnatem, co ułatwi zachowanie dobrych właściwości przeciwwilgociowych. Jodła jest dość wrażliwa na wypaczanie w czasie suszenia, ale możemy za jego pomocą tworzyć wybrane konstrukcje.

Świerk

Drewno świerkowe jest może nieco rzadziej stosowane niż sosnowe, ale wśród gatunków iglastych nadal cieszy się ogromną popularnością. Takie drewno nadaje się doskonale jako konstrukcja pod schody i podłogi, wymaga jednak żmudnego procesu suszenia i stosownej impregnacji jeżeli wykorzystujemy je na zewnątrz budynku. 

Modrzew

Ten bardzo twardy materiał to doskonałe rozwiązanie do tworzenia najbardziej wymyślnych konstrukcji. Za pomocą desek lub palików drewnianych wykonamy elementy tarasów, elewacji, ale też zrobimy stolarkę okienną, drzwiową, czy schody. Ponadto spora ilość żywicy w strukturze modrzewia nadaje materiałowi sporą odporność na działanie wilgoci oraz wody.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.