Teoretycznie łatwe zadanie jakim jest zakup bloczków z betonu komórkowego może być sporym problemem, gdyż nie każdy materiał cechuje się taką samą jakością. Bloczki z betonu komórkowego są swym wyglądem nieco zbliżone do płytek z betonu. Podstawowa różnica to grubość i temu należy się przyjrzeć w czasie poszukiwań. Zwykłe płytki betonowe to dobre wyjście w miejscach takich jak wykonanie elewacji dla ścian zewnętrznych. Bloczki natomiast sprawdzają się w przypadku budowy ścian zarówno jedno, jak i kilkuwarstwowych. Wśród dostępnych modeli znajdziemy szeroki wybór bloczków gładkich lub z przymocowanymi uchwytami do łatwiejszego transportu.
Dostępne na rynku bloczki są dostępne w dwóch kolorach: białym i szarym. W przypadku białych w procesie produkcji wykorzystuje się wyłącznie piasek kwarcowy, z kolei w szarych koloru dodaje popiół pozyskany w czasie spalania węgla. Oba rodzaje cechują się nie tylko różnym kolorem, ale i właściwościami. Białe bloczki są bardzo ekologicznym rozwiązaniem, natomiast szare mają świetne właściwości promieniotwórcze. Oprócz koloru trzeba też zwrócić na inna bardzo istotną wartość jaką jest gęstość. Jest ona o tyle ważna, że materiał pełni później rolę dobrego izolatora cieplnego i wygłuszającego budynek. Dostępne w sprzedaży bloczki z betonu komórkowego mają gęstość oscylującą między 300-600 kg/m3. Tutaj wybór będzie zależny od naszych wymagań, gdyż każdy materiał spełni nieco inne. Bloczki o niskiej gęstości sprawdzą się lepiej do uzyskania dobrej izolacji cieplnej, bloczki o dużej gęstości sprawdzą się lepiej jako izolacja akustyczna.
Inne czynniki, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie bloczków z betonu komórkowego to jakość wykonania oraz wymiary. Producenci stosują tu specjalny podział, który da laika może być niezrozumiały. Oznaczenie GPLM mówi nam o materiale o najniższej dokładności, oznaczenie TLMA z kolei wskazuje na średnią dokładność, a TLMB to bloczki o najlepszej dokładności. Od tych oznaczeń zależy bardzo wiele, gdyż pierwsze możemy kłaść przy zastosowaniu grubszej ilości zaprawy, dalsze miejsca stopniowo zmniejszają liczbę potrzebnych nam materiałów wykończeniowych. Ostatnia kwestia to wymiary, a dokładniej wielkość bloczków. Wszystko zależy tu od naszych potrzeb, dostępne w sprzedaży bloczki oznaczono na podstawie ścian jakie będziemy budować. W przypadku ścian jednowarstwowych będzie to grubość 35,6 cm, dla ścian dwuwarstwowych 24-30 cm i dla ścian działowych 6 cm i 12 cm.
Brak komentarzy
Możliwość komentowania jest wyłączona.