Rozważając zakup alarmu do budynku użytkowego musimy zwrócić uwagę nie tylko na koszt samych urządzeń, ale też montażu. Dom jednorodzinny to miejsce, gdzie wystarczy raczej prosty, lecz skuteczny system alarmowy. Instalacja tego typu składa się zwykle z prostego zestawu tj. Centrala alarmowa, akumulatora oraz zasilacza. Dodatkowymi elementami systemu są wszelkiego rodzaju czujki: ruchu, stłuczenia okna itd.
Systemy sygnalizacji pożaru oraz alarmy
Tak w jednym, jak i w drugim przypadku stosowane są proste urządzenia podłączone do centrali. Akumulatory zastosowane w systemach alarmowych powinny umożliwiać pracę w razie braku dostępu do prądu. Zaleca się tu montaż urządzeń pozwalających zasilić cały system przez przynajmniej 24 godziny. Inteligenty system alarmowy to rozwiązanie, które samo wykrywa przerwę w dostawie prądu i na tej podstawie decyduje o wykorzystaniu dodatkowej energii pochodzącej z instalacji magazynującej. Niezbędną naszym zdaniem opcją są kamery, czyli monitoring wizyjny. Dzięki użyciu kamer niepożądane osoby już na wstępie mogą zostać odstraszone od wtargnięcia na teren posesji. Profesjonalne firmy świadczące usługi dbają o to, aby przyłącze przebiegało dwutorowo. Możemy mieć stały podgląd na to, co dzieje się wokół domu jednorodzinnego. W razie potrzeby nagrywania mogą być przechowywane na twardym dysku.
Ile kosztuje profesjonalny montaż?
Systemy alarmowe jak i monitorujące powinny być instalowane wyłącznie przez fachowców. Wyróżnia ich doświadczenie oraz indywidualne podejście do projektu całej instalacji. Koszty będą tu zależne od wielu czynników: liczby urządzeń, naszych potrzeb, złożoności systemu. W domach jednorodzinnych nie bedą to jednak wysokie kwoty. Mówimy tu o cenach rzędu 150-200 zł za przeprowadzenie oględzin oraz wycenę. Możemy też zlecić wykonanie indywidualnego projektu, który w zależności od stopnia skomplikowania wyniesie od 500 do 1000 zł. Należy wiedzieć, że są to ceny jedynie orientacyjne i umowne. Znaczenie mają tu także rozmiary domu. Jeżeli chodzi o położenie przewodów to są one rozprowadzane w większej odległości od instalacji elektrycznej. W nowych budynkach jest to dość proste, gdyż przewody schowany pod tynkiem. Właściwe ukrycie przewodów jest konieczne, gdyż to gwarantuje brak dostępu osób niepożądanych, które mogłyby przeciąć przewody w całym systemie. Urządzenia takie jak czujniki ruchu, sygnalizatory, manipulatory łączące się bezprzewodowo możemy zamontować znacznie później, kiedy już ukończone zostaną prace budowlane.
Brak komentarzy
Możliwość komentowania jest wyłączona.