Systemy alarmowe montowane w budynkach użytkowych cieszą się dużą popularnością. Zainteresowanie wynika przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa, ponieważ każdego roku dochodzi do włamań, także w domach prywatnych. Urządzenia sygnalizujące obecność osób niepożądanych pozwalają na znacznie szybszą reakcję właściciela lub firmy ochroniarskiej zatrudnionej do pilnowania prywatnej posesji. Technologia w ostatnich latach bardzo mocno poszła do przodu i systemy sygnalizacji włamania trafiły pod strzechy wielu domów w całej Polsce.
Czujki alarmowe
Urządzeniami, które jako pierwsze wykrywają i wysyłają informację o intruzie są czujki alarmowe. Ich wykorzystanie możemy dowolnie dobrać od typu zagrożenia z jakim mamy do czynienia. Podstawową technologią stosowaną w instalacjach alarmowych są czujniki ruchu PIR działające na zasadzie podczerwieni. Innym zabezpieczeniem jest detektor wykrywający stłuczenie szyby, czy też otwarcie się drzwi wejściowych. Czujka ruchu pozwala na wykrycie osoby, która wtargnęła do naszej posesji poprzez pomiar promieniowanie cieplnego. Z kolei czujki zbicia szyby pozwalają na wykrycie intruza, który wywołał hałas związany z wybiciem szyby lub uderzenia w nią z dużą siłą. Inną metodą wykrywania są czujki kontaktronowe instalowane przy drzwiach i oknach, reagują one poprzez rozwarcie magnezu i kontaktronu.
Centrala alarmowa
Każda instalacja alarmowa posiada centralę alarmową. Bez jej udziału nie byłoby możliwe skuteczne działanie całego systemu alarmowego. Jej działanie polega na gromadzeniu oraz przetwarzaniu sygnałów generowanych przez detektory alarmowe oraz reakcję na przesyłany sygnał. Centrala uruchamia sygnał dźwiękowy, ale nowoczesne instalacje pozwalają już na przesłanie informacji o zdarzeniu w naszym domu wprost na ekran telefonu poprzez wiadomość SMS. Osoby korzystające z usług firm ochroniarskich z pewnością ucieszy możliwość automatycznego przesyłu sygnału o zdarzeniu do pracowników, którzy przyjadą na miejsce i sprawdzą, czy mamy do czynienia z próbą włamania, czy z fałszywym alarmem. Czytaj więcej: systemy alarmowe.
Urządzenie sygnalizujące oraz manipulatory
Sygnalizatory to urządzenia zapewniające sygnał dźwiękowy lub świetlny. W razie włączenia przez centralę alarmu to właśnie one będą odpowiedzialne za poinformowanie najbliższego otoczenia o próbie włamania do naszej prywatnej posesji. Wyróżniamy sygnalizatory wewnętrzne i zewnętrzne. Nowoczesne modele urządzeń są dodatkowo zabezpieczane przed możliwością łatwego odłączenia ich działania od pozostałych elementów systemu alarmowego. Manipulatory to z kolei nic innego jak urządzenia umożliwiające pełną kontrolę nad instalacją ostrzegającą. Odpowiada ona za rozbrajanie i uzbrajanie systemu. Dostępny na rynku modele wyposażone są w ekrany LCD oraz klawiaturę. Urządzenia te z powodzeniem podłączymy do innych instalacji takich jak monitoring, czy system kontroli dostępu.
Moduły rozszerzeń oraz komunikacji
Ostatnie z omówionych przez nas urządzeń pozwalają użytkownikom na uzyskiwanie powiadomień o działaniu systemu. To szczególnie istotne jeśli często przebywamy poza domem i chcemy mieć na bieżąco przegląd sytuacji. Podstawowe moduły są wyposażone w technologię GSM (moduł dla telefonów komórkowych) oraz TCP/IP. Ten drugi umożliwia korzystanie z informacji o systemie przy użyciu komputera z odpowiednim oprogramowaniem lub przy użyciu aplikacji. Z kolei moduły rozszerzeń pozwalają na rozbudowę systemu alarmowego o dodatkowe urządzenia w przyszłości.
Brak komentarzy
Możliwość komentowania jest wyłączona.