Podbitka dachowa z blachy i PCV. Co należy wiedzieć?

2018-08-30

Wykończenie okapu dachowego to bardzo ważny etap, który zapewni odpowiednią funkcjonalność całej powierzchni budynku. Podbitka może być wykonana z wielu różnych materiałów, my jednak skupimy się na tworzywie PCV oraz blasze. Każdy z rozwiązań będzie posiadało inne zalety, ale także wady. Warto więc wcześniej przyjrzeć się poszczególnym cechom materiałów, aby wybrać jak najlepsze rozwiązanie do naszego domu. 

Podbitka PCV

Alternatywą dla znanej drewnianej podbitki jest PCV, który zyskał w ciągu kilkudziesięciu lat rzeszę zagorzałych zwolenników. Jest to materiał wykorzystywany w nowoczesnym budownictwie i cechuje się szeroką paletą kolorów, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie podbitki do dowolnej barwy dachu. Wśród zalet takiego rozwiązania możemy wymienić m.in. brak właściwości toksycznych, jest to materiał niepalny, odporny na działanie czynników atmosferycznych w tym gnicie i wchłanianie wilgoci, jest odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz waży niedużo dzięki czemu możliwy jest prosty montaż. Możemy też zainteresować się dociepleniem budynku, dobry efekt daje pianka PUR. Przy montażu podbitki z PCV trzeba uwzględnić czynnik jakim jest kurczliwość przy zmianach temperatury, przez co trzeba pozostawić niezbędne szczeliny ułatwiające zachodzenie procesu termicznego i wymianę cieplną. Wyróżniamy trzy rodzaje podbitki PCV: pełną, komorową i sidingową. Pierwsza z nich polega na wykonaniu powierzchni dwuwarstwowej złożonej ze spienionego PCV po jednej stronie oraz twardego PCV pełniącego warstwę ochronną. Podbitka sidingowa przypomina konstrukcje drewnianą, jednak jest prostsza w montażu i nie wymaga częstej renowacji. Rodzaj ten cechuje się doskonałą wytrzymałością na działanie wody oraz zmiany temperatur. Podbitka komorowa jest podobna do poprzednika z wyglądu, różni się jednak wagą i większą sztywnością.

Podbitka z blachy stalowej lub aluminium

Jest to niezwykle trwała konstrukcja, która dzięki ocynkowanej stali pełni funkcję materiału na wiele lat. Taka podbitka jest niezwykle odporna na wszelakie czynniki pogodowe, jednak konieczne jest jej odpowiednie zabezpieczenie. Mowa tu przede wszystkim o punktach, gdzie blacha jest przycięta. Miejsca te należy konieczne zabezpieczyć specjalistycznymi środkami podkładowymi, które zabezpieczą całą powierzchnię przez rdzą. Tutaj tak jak u poprzednika znajdziemy wiele różnych kolorów paneli stalowych, które dobierzemy pod stylistykę dachu. Istnieją też panele do złudzenia przypominające strukturę drewna, dzięki czemu pasują one do nawet starszych konstrukcji w drewnianych domach. Jeśli natomiast chodzi o podbitkę zrobioną z aluminium to także potrzebne jest jej zabezpieczenie specjalną powłoką, która zapewni jednakowe właściwości paneli przez wiele lat.

Warto w tym miejscu dokładnie się przyjrzeć wszystkim rozwiązaniom dostępnym na rynku, aby móc lepiej dobrać podbitkę dostosowaną do naszych własnych potrzeb. Jest to w teorii nieduży element, jednak pełni on niezwykle ważną funkcję w każdym domu. Znaczenie ma tu więc zarówno wytrzymałość, ale przede wszystkim estetyka, czyli dopasowanie poszczególnych elementów do domu jako spójnej architektonicznie całości. Zobacz także: Wymiana uszczelek w oknach w kilku krokach.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.