Klucz oczkowy odgięty, otwarty, czy z grzechotką?

2018-05-19

Zestaw standardowych narzędzi naprawczych powinien znajdować się w każdym domu. Często występuje sytuacja, gdy trzeba dokręcić śrubę, przybić gwóźdź, czy dokręcić nakrętkę. Jednym z niezbędnych i bardzo przydatnych narzędzi jest klucz oczkowy. Zakup klucza umożliwi podjęcie wielu napraw zarówno w domu, jak i w mieszkaniu. W tym wpisie przyjrzymy się dostępnym rozwiązaniom. 

Klucze oczkowe są niezwykle wygodne, dlatego są bardzo często wybierane przed domowych majsterkowiczów. W odróżnieniu od kluczy płaskich, klucz oczkowy nie ześlizgnie się i przytrzyma każdy element na swoim miejsc. Dużą zaletą jest więc właśnie bliski styk klucza ze śrubą, dzięki czemu górna część śruby nie zostanie nigdy uszkodzona w wyniku omknięcia. temu unikamy niepotrzebnych omknięć mogących uszkodzić główkę śruby. Jeżeli chodzi o wady to największą jest trudność w korzystaniu z narzędzia w miejscach niedostępnych. Wówczas dobrą opcją będzie zakup klucza płasko-oczkowego, który z każdej strony posiada różne zakończenie. Taki klucz będzie więc najbardziej uniwersalnym wyjściem nieposiadającym wad zwykłego zamkniętego klucza oczkowego.

Sprzedawcy wymieniają następujące nazwy kluczy charakteryzujące się podobnym zastosowaniem: oczkowe z grzechotką, klucze oczkowe otwarte i zamknięte, odgięte, łamane, krótkie. Najwygodniejszym z nich będzie klucz oczkowy łamany, który zgodnie z nazwą ułatwia prowadzenie działań w różnego rodzaju szczelinach i pod kątem. Najważniejsze jest, aby dobrać klucz odznaczający się jak najwyższą jakością. W sklepach znajdziemy całe zestawy o bardzo różnych cenach. Pierwsze na co należy zwrócić uwagę to materiał, z którego wykonane są narzędzia. Markowe rozwiązania posiadają często wieloletnią gwarancję. Czasem więc lepiej kupić droższy klucz lub zestaw, który posłuży nam przez wiele lat niż kupować coś taniego, co może się po kilku użyciach wyszczerbić. Najlepiej jest kupić klucze oddzielnie patrząc pod kątem popularnych standardów dla śrub. Wówczas wystarczy nabyć kilka kluczy, zamiast zestawu złożonego z kilkunastu narzędzie. Dobrze znane klucze dla tradycyjnych gwintów to m.in. M5-8 mm, M6-10 mm, M8-13 mm, M10-17 mm oraz M12-19 mm.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.