Malowanie surowego MDF, czyli jak odnowić panele ścienne?

2018-05-21

Jeżeli chcemy szybko wykonać remont mieszkania bez ponoszenia dużych kosztów i wielu godzin prac, warto zastanowić się nad zrobieniem szybkiego odświeżenia lokalu. W tym celu posiadane już płyty MDF w formie paneli możemy w prosty sposób odnowić. Unikniemy w ten sposób niszczenia całej konstrukcji i późniejszego żmudnego malowania ścian, kładzenia na nowo tynków itd. Renowacja paneli wcale nie jest trudna i poradzimy sobie z nią we własnym zakresie. Jak to zrobić? O tym w dalszej części artykułu. 

Najłatwiejszą i zarazem bardzo skuteczną metodą będzie pomalowanie paneli MDF przy pomocy farby. W tym celu trzeba najpierw dobrze oczyścić całą powierzchnię za pomocą odpowiedniego środka. Najlepszą farbą do pokrycia powierzchni drewnianej będzie preparat przeznaczony stricte do malowania drewna, ale sprawdzi się też tradycyjna farba akrylowa. Wszelkich śladów po pędzlu na powierzchni z MDF łatwo pozbędziemy się, gdy zastosujemy dwie warstwy. Jeśli obawiamy się efektu końcowego to warto skorzystać z wałka, a ewentualna niedociągnięcia poprawić pędzlem. Dobrym wyjściem jest także wykorzystanie natrysku, ale tutaj także pomoc pędzla będzie nieodzowna. Jeśli proces malowania mamy za sobą to konieczne będzie zabezpieczenie ściany z paneli odpowiednim preparatem w postaci lakieru lub wosku, który zapewni błyszczącą, żywą kolorystykę przez kolejne lata. Taki środek chroni też bardzo dobrze powierzchnię przed drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi.

Drugim rozwiązaniem jest zastosowanie okleiny samoprzylepnej, dzięki której w szybki sposób odmienimy wygląd ścian. W sprzedaży znajdziemy niezliczoną ilość wariantów kolorystycznych oraz wzorów, dzięki czemu możemy odmienić przestrzeń życiową nie do poznania.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.