Automatyka do bram: akcesoria, pilot do bramy wjazdowej i garażowej.

2020-01-29

Bramy garażowe oraz wjazdowe wyposażone a automatyczne systemy do otwierania są coraz częściej wybierane w domach jednorodzinnych. Na zainteresowanie automatyką do bram wskazuje wiele czynników, jednym z nich jest codzienna wygoda użytkowania. Przed wyborem określonego napędu do bramy dobrze jest dokonać analizy dostępnych akcesoriów, które mogą współpracować razem z systemem automatyki. W ten sposób jeszcze bardziej zwiększamy komfort, a czasem też poprawiamy funkcjonalność instalacji. 

Pilot sterowania oraz dodatkowy mechanizm otwierania ręcznego

Napędy do bram są często wyposażone w dodatkową funkcjonalność, czyli w pełni automatyczne otwieranie. W celu otwarcia bramy wjazdowej lub garażowej możemy skorzystać z pilota działającego na określonej częstotliwości radiowej. Urządzenie to łączy się z nadajnikiem i w kilka chwil pozwala na rozwarcie. Rozwiązania tego typu wbrew pozorom jest bardzo bezpieczne, gdyż w każdym systemie stosowane są specjalne metody kodowania, wśród których liczba kombinacji przekracza 200 mln. To daje gwarancję, iż nasz sygnał nie zostanie „skopiowany” przez niepożądaną osobę. Wybierając pilot warto zastanowić się, czy nie będziemy chcieli w przyszłości rozbudować systemu o dodatkowe funkcje. Sam pilot może posiadać dodatkowe funkcje jak chociażby dioda powiadomień LED. W zależności od jej koloru zostanie poinformowani o otwarciu lub zamknięciu bramy. Mechanizm otwierania ręcznego tzw. wysprzęglania to dodatkowe rozwiązanie znajdujące się w standardzie automatyki do bram. Przy braku takiego mechanizmu bylibyśmy narażeni na uwięzienie na terenie posesji w sytuacji, gdy zabraknie prądu.

Mechanizm dodatkowego otwarcia oraz zabezpieczenie przez opadaniem

Mechanizm dodatkowego otwierania służy w sytuacji, kiedy zapomnieliśmy wziąć z domu pilota. W takiej sytuacji możemy skorzystać ze specjalnej klawiatury na kod lub też odczytu odcisku palca. Takie niewielkich wymiarów urządzenie montuje się na słupku bramy wjazdowej bądź też w pobliżu ściany przy bramie garażowej. Mechanizm chroniący domowników przed nagłym opadaniem bramy to dodatkowe akcesorium stosowane w bramach garażowych i wjazdowych. W obu przypadkach mechanizm ten zabezpiecza nas przed przypadkowym przytrzaśnięciem osoby lub  stojącego w progu zamykającej się bramy pojazdu. Rozwiązanie to stosuje się przede wszystkim w konstrukcjach przekraczających wielkość 9 m2. Niemniej możemy także znaleźć na rynku modele mniejsze, które taki wariant mają w standardzie montowanej automatyki do bram. Urządzenie działa na zasadzie blokady, która uniemożliwia przytrzaśnięcie stojącego w pobliżu obiektu lub osoby.

Fotokomórka oraz hamulec bezpieczeństwa

Hamulce bezpieczeństwa to swojego rodzaju udoskonalony mechanizm zapobiegający zatrzaśnięciu bramy wjazdowej lub garażowej. Automatyka do bram jest wówczas wyposażona w specjalny czujnik optyczny bądź przeciążeniowy. W momencie poruszania się skrzydła, czujnik wykryje obecność znajdującej się w pobliżu osoby lub przeszkody i automatycznie zablokuje domykanie się skrzydła. Fotokomórka umożliwia natomiast bieżącą kontrolę zamykania i otwierania bramy. Przy jej użyciu otworzymy bramę bez wychodzenia z budynku.

System automatycznej kontroli, oświetlenie ostrzegawcze oraz moduł GSM

Ktoś z rodziny nie posiada pilota, a chciałby dostać się na naszą posesję? Nic trudno, wystarczy wyposażyć instalację w moduł GSM. W ten sposób możliwe jest otwarcie bramy garażowej lub wjazdowej z dowolnego miejsca na świecie. To ułatwia także szczegółową kontrolę w sytuacji, gdy budynek jest pod opieką firmy ochroniarskiej. Wówczas w razie potrzeby możemy zdalnie otworzyć bramę czekającym w pobliżu pracownikom ochrony. Nowoczesne napędy do bram można dodatkowo wyposażyć w urządzenia umożliwiające wysyłanie powiadomień przypominających o konieczności przeprowadzenia serwisu. Są to właśnie systemy samokontroli, które zareagują także w momencie wykrycia nieprawidłowego działania automatyki. Ostatnim elementem, który może być uzupełnieniem całego systemu jest montaż lampy ostrzegawczej. Jest to rozwiązanie zalecane na posesjach, gdzie brama wjazdowa znajduje się bezpośrednio przy ulicy lub miejscach o natężonym ruchu pojazdów. To szczególnie przydatne rozwiązanie w porze wieczornej, kiedy widoczność może być ograniczona.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.