Źle położony tynk elewacyjny. Jak to naprawić?

2018-09-15

Zrobienie elewacji nie należy do najtańszych inwestycji dlatego tak istotny jest wybór odpowiednich fachowców. Dostrzeżone błędy w sztuce budowlanej możemy zgłosić wykonawcy, ale jeżeli zrobimy to zbyt późno to nie ma co liczyć na pozytywne rozpatrzenie reklamacji. W przypadku kładzenia elewacji możemy spotkać się z wieloma różnymi niedokładnościami, które będą psuły efekt wizualny całości. Czasem też na świeżo położony materiał wpływ mają warunki pogodowe, które mogą wywołać niechciane uszkodzenia. 

1. Niedokładne pokrycia ścian farbą to częsty przypadek wynikający z pośpiechu przy prowadzeniu prac malarskich. Podobnie ma to miejsce jeżeli zostały użyte nieodpowiednie narzędzia np. pędzel ze zbyt krótkim włosiem. Wszelkie poprawki możemy wykonać tu we własnym zakresie, musimy tylko wybrać farbę o identycznym odcieniu. Trzeba też pamiętać, że jeśli domalowujemy fragmenty po dłuższym czasie np. po roku to odcień na ścianie może się różnić od tego jaki aktualnie pomalujemy. Wynika to z oddziaływania deszczu i słońca, kiedy to kolory powoli blakną. Zobacz również katalog firm budowlanych: http://k-bud.pl/katalog-uslug.html

2. Niewielkie pęknięcia, pierwsze z nich zobaczymy już kilka tygodni po wykonaniu elewacji. Wszelkie ubytki należy wypełnić farbą renowacyjną, gdyż mikropęknięcia mogą mieć swoją przyczynę w złym zasychaniu elewacji lub też położeniu za grubej warstwy farby.

3. Łuszczenie się ścian – wynika ono z braku zastosowanego na elewacji preparatu gruntującego. Podobnie ma się sytuacja z byle jakim malowaniem ścian gruntem, który w jednym miejscu jest położony w wystarczającej ilości, a w innym wcale. Naprawę należy wykonać usuwając pękające, oderwane warstwy, następnie gruntujemy powierzchnię i nakładamy ponownie tynk. Wtedy możemy pomalować całość farbą w dotychczasowym kolorze budynku.

4. Odbarwienia ścian jest spowodowane malowaniem elewacji za pomocą najtańszych farb, których kolor jest bardzo szybko zmywany i blaknie. Sytuacja wygląda podobnie ze zbyt szybkim nałożeniem farby na położony tynk. Najprostszym sposobem naprawczym jest zmycie farby ze ścian i położenie nowego koloru dostosowanego do struktury materiału.

5. Pylenie elewacji – jeżeli powłoka wyschła zbyt szybko to będziemy mieli problem z powstawaniem pyłu kredowego. Wówczas elewację trzeba będzie umyć, zastosować odpowiedni grunt oraz farbę do pokrycia ścian.

6. Ślady korozji, mech, glony. Ich pojawienie się oznacza, że środowisko budynku cechuje się wysoką wilgotnością powietrza. Wszelkie biologiczne porosty możemy zmyć przy pomocy myjki ciśnieniowej, następnie potrzebny będzie specjalistyczny środek grzybobójczy. Dzięki niemu zaleczymy elewację, następnie konieczna będzie aplikacja środka chroniącego przed ponownym powstawaniem niechcianych gości.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.