Termomodernizacja, a jakość powietrza: wentylacja mechaniczna, rekuperacja rozproszona.

2019-12-09

Skraplająca się wilgoć to problem wielu nowoczesnych budynków, w których zdecydowano się jedynie na wentylację grawitacyjną. Wysoka szczelność okien oraz drzwi, wysokiej klasy ocieplenie może przysporzyć wielu problemów związanych z wymianą powietrza w budynku. W takiej sytuacji możemy być narażeni nie tylko na brak komfortowego mikroklimatu w pomieszczeniach, a co gorsze na złe samopoczucie, a z biegiem lat na powstawaniem zawilgoceń w budynku. Ból głowy, zmęczenie, trudności z koncentracją to tylko niektóre objawy spowodowane brakiem wystarczającej ilości świeżego powietrza. 

Lepsza wentylacja dzięki nawiewnikom?

Jednym z zalecanych rozwiązań w przypadku trudności z właściwą wentylacją pomieszczeń jest montaż nawiewników. Możemy je dokupić oddzielnie lub wybrać okna z fabrycznie zainstalowanymi urządzeniami. Te niewielkie urządzenia pozwalają na kontrolę przepływu powietrza, a wydajność oraz ilość potrzebnych nawiewników należy dobrać po dokładnym rozpoznaniu zapotrzebowania w budynku. Zazwyczaj montaż jednego nawiewnika na pomieszczenie jest wystarczający pod warunkiem, że kubatura nie przekracza 20 metrów kwadratowych. Nawiewniki mogą być regulowanie automatycznie lub ręcznie. W sprzedaży znajdziemy nawiewniki higrosterowane (czułe na ciśnienie, temperaturę oraz wilgotność powietrza), a także modele wyposażone w filtry zapobiegające przedostawaniu się smogu do budynku. Istnieją także systemy wentylacyjno-filtrujące, czy instalacje pozwalające na ogrzewanie chłodnego powietrza nawiewanego z zewnątrz. Jeżeli zdecydujemy się na takie rozwiązanie to najlepszym wyjściem są w pełni automatyczne systemy, które dbają o regularne otwieranie i zamykanie zaworu decydującego o intensywności nawiewu.

Wentylacja mechaniczna z wymiennikiem ciepła (rekuperacja)

Niekiedy w trakcie prowadzenia termomodernizacji budynku podejmujemy ważną decyzję z punktu widzenia komfortu mieszkańców. Taką jest z pewnością wymiana tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej na znacznie bardziej skuteczną wentylację mechaniczną. Instalacja nawiewno-wywiewna z rekuperatorem pozwala na wymianę powietrza we wszystkich pomieszczeniach znajdujących się w budynku. Zgodnie z nazwą wentylacja mechaniczna dzięki systemowi wentylatorów nawiewnych i wywiewnych reguluje ilość powietrza wpuszczanego i wypuszczanego z budynku. Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim pełna kontrola nad jakością powietrza w domu. O ile wentylacja grawitacyjna działa tak, jak pozwoli na to pogoda, tak wentylacja mechaniczna będzie pracować bez względu na warunki. Centrala z rekuperatorem dba o wymianę powietrza przy zachowaniu oszczędności. Jest to szczególnie istotne w okresie zimowym, kiedy naturalna wentylacja wychładza budynek i wymaga ponownego ogrzania powietrza od zera. W przypadku rekuperacji to wymiennik ciepła dba o wykorzystanie raz ogrzanego powietrza poprzez wstępną filtrację i wymieszane go ze świeżym, napływowym. W ten sposób możliwe jest odzyskanie do nawet 80% energii potrzebnej do ogrzania pomieszczeń na nowo. Należy też wspomnieć o ważnej roli systemów filtrujących, dzięki którym wentylacja mechaniczna jest w stanie pozbyć się wielu zanieczyszczeń z powietrza, w tym także alergenów. Znajdź profesjonalną firmę zajmującą się systemami wymiany powietrza w budynkach: wentylacja mechaniczna Warszawa.

Rekuperacja rozproszona dla użytkowanych budynków?

Jednym z rozwiązań, które możemy wziąć pod uwagę w już użytkowanych domach jest użycie rekuperacji rozproszonej. Instalacja tego typu nie jest wyposażona w jeden centralny układ, lecz w poszczególnych pomieszczeniach rozlokowane są oddzielnie rekuperatory ścienne. Tego typu rozwiązanie wykorzystuje przewody o średnicy +/- 20 cm, w których to zastosowano miedziany wymiennik ciepła, a także wentylator lub wentylatory odpowiedzialne za wymuszanie ruchu powietrza. Do prawidłowego działania konieczne jest zastosowanie dyszy nawiewno-wywiewnej, natomiast zakończenie instalacji stanowią kratki zabezpieczone przed dostawaniem się pyłów, zanieczyszczeń oraz owadów. Zasada działania rekuperacji rozproszonej jest bardzo zbliżona do wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Tutaj również to my decydujemy o intensywności wymiany powietrza w pomieszczeniach lub powierzamy wymianę powietrza w budynku automatycznemu systemowi. Zwiększa to codzienną wygodę użytkowania, ponieważ nie musimy pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.