Pęknięta rura z wodą. Jak odnaleźć awarię w ścianie, ziemi, podłodze?

2018-07-22

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wszelkie nieszczelności w instalacji wodnej były bardzo trudne do wykrycia. Nie istniały wówczas stosowne metody umożliwiające w prosty sposób odnalezienie punktu, z którego sączyła lub lała się woda. Obecnie mamy dostęp do nowoczesnych technologi, dzięki którym zlokalizowanie „punktu zapalanego” jest niezwykle łatwe. 

Szukanie miejsca awarii po omacku jest często nieskuteczne. Woda lub znajdować ujście w różnych miejscach, które nie muszą wskazywać na główne źródło problemu i to zarówno jeżeli chodzi o kanalizację, czy system centralnego ogrzewania. Trzeba wiedzieć, że im szybciej zareagujemy i odkryjemy winowajcę problemu, tym szybciej unikniemy większym szkodom, które mogą nas kosztować bardzo dużo. Jednym z rozwiązań naszego problemu przeciekającej wody jest wezwanie na miejsce fachowca wyposażonego w specjalistyczny sprzęt ułatwiający bezinwazyjne wykrycie źródła problemu. Jest to rozwiązanie nie tylko tańsze niż poszukiwania źródła poprzez skuwanie tynków lub uszkodzenie betonowego podłoża, ale tez i dużo szybsze. Z jakich metod wykrywania wycieków możemy obecnie korzystać?

Urządzenia ultradźwiękowe

To nic innego jak detektory, które pomagają w prostym odnalezieniu wycieków dla rur pod ciśnieniem. Działają one na zasadzie niezwykle czułych mikrofonów, które to wyłapują szum wody wynikający z silnego tarcia w punkcie, gdzie przecieka instalacja. Ten sposób sprawdzi się dla większych przecieków.

Detektory ultradźwiękowe

Tutaj jest podobnie, z tą różnicą iż metoda ta jest jeszcze bardziej czuła nawet na najdrobniejsze szmery instalacji. Urządzenia są tak czułe, że umożliwiają zlokalizowanie przecieków w odległości do kilku metrów. Tutaj oszczędzamy bardzo dużo czasu i pieniędzy, gdyż wykrycie tak małej nieszczelności może skutkować wieloma godzinam żmudnego kucia i to w różnych punktach budynku.

Detektory wodorowe

To rozwiązanie umożliwia szybkie i proste wykrycie nieszczelności. Urządzenie działa na zasadzie wprowadzenia wodoru do instalacji, ulatniający się gaz powinien wykazać główne źródło problemu.

Urządzenia termowizyjne

Tutaj z kolei detektory pracują na zasadzie ciągłego badania temperatury otoczenia. Ten sposób sprawdza się przede wszystkim dla instalacji z ciepłą wodą, gdzie wyciek będzie emitował zmienną temperaturą w miejscu awarii.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.