Ostrzenie wierteł widiowych ostrzałką, czy szlifierką?

2018-06-14

W czasie prowadzenia remontu lub majsterkowania w przydomowym warsztacie możemy napotkać z czasem na pewien problem, a są nim tępe wiertła. Jeśli kupiliśmy nawet te droższe to ich normalną cechą będzie stopniowe zużycie. Część osób może nie być zadowolona z dużo gorzej działającego wiertła, które następnie ląduje w koszu na śmieci. Nie musimy się jednak pozbywać naszego narzędzia pracy i kupować nowego, czasem wystarczy tylko ponownie naostrzyć i cieszyć się doskonale pracującym wiertłem przez kolejne lata. 

Warto pamiętać, że dobrze naostrzone wiertło pracuje lepiej, otwory wykonamy szybciej i będą one zwyczajnie bardzo równe. Dziwne dźwięki w czasie penetracji materiałów budowlanych naszym wiertłem, czy też otwory o nierównej średnicy są najczęściej informacją o stępieniu się naszego narzędzia pracy. Co wtedy robić? Wystarczy skorzystać z oferty producentów, którzy posiadają w sprzedaży różne przyrządy do ostrzenia. Każde narzędzie będzie dopasowane do poszczególnych typów wierteł: inne zastosujemy dla wiertła widiowego do pracy z betonem, a inne jeśli chodzi o niewielkie wiertła. Wyjątkiem wymagającym ostrzenia przez fachowca są wiertła stopniowe, przy których trzeba mieć sporo wprawy. Najprostszym wyborem do naostrzenia wiertła jest szlifierka wyposażona w ściernicę elektrokorundową. Dzięki temu mamy pewność, że zrobimy to dobrze i nie uszkodzimy narzędzia. Wiertło przykładamy do powierzchni ściernej i obracamy w kierunku wiercenia. Wiertło może się w tym czasie bardzo nagrzać, wówczas należy natychmiast zrobić przerwę. W innym wypadku może to spowodować trwałe uszkodzenie lub złamanie. Jakie wiertła naostrzymy w ten sposób? Przede wszystkim duże wiertła wykorzystywane do pracy z betonem i drewnem.

Drugim równie dobrym urządzeniem służącym do ostrzenia wierteł jest ostrzałko-szlifierka. Takie połączenie dwóch urządzeń to nieco doskonalszy kuzyn tradycyjnej szlifierki. Dzięki niej możemy bez problemu naostrzyć większość dostępnych na rynku wierteł. Ostrzałko-szlifierka jest ponadto niezwykle precyzyjnym rozwiązaniem, które posiada udoskonalenia w postaci chłodzenia wierteł podczas ostrzenia. Dodatkowo możemy nią naostrzyć wiertła o różnej średnicy od małych po duże i będzie to wykonane dokładnie. Tutaj dużo łatwiej ustawimy odpowiedni kąt ostrzenia, uzyskamy w ten sposób dużo lepszy efekt końcowy.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.