Nowoczesne numery na dom, numery kute. Są wymagane?

2018-05-31

Przejeżdżając Polskę wzdłuż i wszerz z pewnością znajdziemy domy, których oznaczenie pozostawia wiele do życzenia. Rozmieszczone tabliczki są niekiedy schowane za wysokim krzewem, znajdują się na niewidocznej stronie budynku lub wcale ich nie ma. Warto wiedzieć, że obowiązek oznakowania domu istnieje i opis miejsca w jakim powinien znaleźć się numer jest zawarty w dokumentach np. w prawie geodezyjnym i kartograficznym, rozporządzeniu ministra infrastruktury w sprawie numeracji porządkowej nieruchomości, czy też w kodeksie wykroczeń. 

W tych dokumentach zawiera się obowiązek umieszczenia numeru porządkowego w miejscu dobrze widocznym. Tabliczkę montuje się po stronie frontowej domu lub innego budynku na widocznej wysokości. Warto też zadbać o odpowiednie oświetlenie jej w nocy. Przepisy dają nam na to 30 dni od chwili zapoznania się z wysłaną informacją o nadaniu numeru. Takie oznaczenie powinno składać się nie tylko z numeru, ale także nazwy ulicy, alei, czy miejscowości. Jeśli dom jest umieszczony z dala od ulicy i tabliczka jest słabo widoczna to numer należy zamontować na ogrodzeniu. Osoby, które nie dostosują się do prawnych wymagań mogą liczyć na karę przewidzianą przez kodeks wykroczeń. W przypadku braku oznaczenia możemy zostać ukarani kwotą do nawet 250 zł. Prawo w tym zakresie powinniśmy śledzić jednak na bieżąco, gdyż pewne zapisy ulegają zmianie i umieszczone w artykule informacje mogą ulec przedawnieniu. Należy też zapoznać się z przepisami określonymi przez władze niektórych miejscowości, które mogą wymagać umieszczenia dwóch tabliczek lub montażu oznaczenia na określonej wysokości.

Podsumowanie

Tabliczki informacyjne z numerem domu powinny znajdować się z frontowej strony domu. Dobrze widoczny numer musi być czytelny, podświetlony w nocy i widoczny. Jeśli wybierzemy zbyt małą tabliczkę to nie spełni ona swojej funkcji, nie zawsze ozdobne wzory czcionki stanowią dobry przykład oznaczenia domu. Wybierając materiał pamiętajmy o poszukiwaniu najbardziej odpornych tabliczek, którym nie będzie straszny deszcz i palące słońce. Obecnie możemy przebierać w różnych wzorach, co ułatwia dopasowanie oznakowania do architektury budynku.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.