Jakie rodzaje grzejników płytowych wyróżniamy i jak je zamontować?

2019-10-07

Obecnie stosowane urządzenia grzewcze w budynkach użytkowych cechuje prostota działania i montażu. Nie inaczej jest w przypadku popularnych grzejników płytowych, które dobieramy pod kątem zastosowania w wybranych pomieszczeniach. Właściwe ich podłączenie jest niezbędnym elementem decydującym o skutecznym działaniu całej instalacji w domu. 

Montaż z boku i od dołu

Grzejniki płytowe charakteryzują się oznaczeniem V lub C decydującym o podłączeniu w określony sposób. I tak przyłącze typu C oznacza, iż przyłącze znajduje się z boku, natomiast V oznacza podłączenie od dołu. Na rynku znajdziemy też oznaczenie VK, które stosowane jest przez część producentów. Co ważne, dostępne w sprzedaży grzejniki płytowe typu V możemy bez żadnych obaw przyłączyć od boku. Jest to w odróżnieniu od grzejników typu C rozwiązanie bardziej uniwersalne. Natomiast przyłączenie typu C nie będzie możliwe od dołu. Uniwersalność ma jednak swoją cenę i modele typu V zawsze będą droższe. Istnieją także grzejniki c.o. nieposiadające zamontowanych na stałe zaworów. Wówczas montaż wykonujemy zgodnie z zaleceniami producenta po prawej lub lewej stronie.

Wbudowany zawór oraz poradnik zakupowy

Tańsze rozwiązanie w postaci grzejników typu C nie posiadają wbudowanego w konstrukcję zaworu. Dlatego też należy doposażyć instalację w zawór grzejnikowy, dzięki niemu możliwa będzie regulacja mocy, a także w razie potrzeby będziemy mogli odciąć napływ wody bez potrzeby spuszczania wody z instalacji. Grzejniki typu V natomiast są wyposażone w zawór grzejnikowy, do którego dokupujemy jedynie głowicę termostatyczną. W trakcie zakupów należy uwzględnić czy wybierany przez nas zestaw grzejników posiada komplet akcesoriów niezbędnych do działania. W przypadku grzejników płytowych typu C powinniśmy mieć w zestawie odpowiednie uchwyty do umocowania oraz korek do zatkania króćca, którego nie używamy. Natomiast dla typu V jest to zestaw uchwytów, korki oraz wkładka zaworowa. W obu przypadkach konieczny jest zakup kołków rozporowych odpowiednich rozmiarów we własnym zakresie.

Montujemy grzejnik płytowy krok po kroku

W trakcie prowadzonych prac budowlanych w nowym domu warto uwzględnić montaż grzejników wraz z opakowaniem przewidzianym przez producenta. Pochopna decyzja o ich zdjęciu może skutkować uszkodzeniami mechanicznymi w trakcie prowadzenia prac wykończeniowych w pomieszczeniach. Zalecamy także montaż głowic termostatycznych już po zakończeniu wszystkich prac. Warto przed montażem uwzględnić odpowiednią długość rur do przyłączy, rury można zawsze przyciąć pod wymiar. Natomiast kształtki i zmiana połączeń to niepotrzebna strata środków i czasu potrzebnego na wykonanie przedłużeń. Przeglądu grzejników dokonujemy zwracając uwagę na ilość króćców przyłączeniowych. Część producentów montuje wkładki zaworowe/odpowietrzniki/korki w docelowych miejscach. Przy finalnym montażu i puszczeniu wody do instalacji należy wymienić korki dane przez producenta na ich wersje metalowe. Szczelność korków dostarczanych wraz z grzejnikami pozostawia wiele do życzenia i może być przyczyną poważnego przeciekania. W trakcie montażu trzeba uwzględnić delikatne pochylenia grzejnika płaskiego. Jest to rozwiązanie, które zapewnia właściwe odpowietrzanie grzejnika.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.