Jaka szerokość fugi do płytek 30×60 na tarasie, w domu?

2018-04-29

Fugi to dobrze znany materiał będący uzupełnieniem dla terakoty oraz płytek ceramicznych. Materiał ten ma za zadanie uszczelnić przerwy pomiędzy płytkami, wartością dodaną jest zabezpieczenie podłóg przed występującymi zmianami temperatury. O ile nie ma konieczności korzystania fug to są one przydatne także przez wzgląd na czystość, brak wolnych przestrzeni nie pozwala na gromadzenie się nieczystości w szczelinach. 

W wielu przypadkach najlepiej jest wybrać jak najcieńsze fugi. Wszystko to ze względu na estetykę podłoża, lecz nie za każdym razem położenie wąskiego pasa między płytkami jest możliwe. Cienkie fugi między dużymi płytkami to poważny błąd, który może doprowadzić do uszkodzeniem podłóg w budynku. Na stopniowe niszczenie powierzchni wpływ może mieć także działanie wysokiej temperatury. Nie istnieje żaden podział określony przez ekspertów w celu ustalenia norm dotyczących grubości fugi dla poszczególnego rodzaju płytek. Przyjmuje się jednak, iż im większe są płytki, tym należałoby wykonać szersze odstępy między nimi. Przyjrzymy się teraz fugom, które według nas najlepiej jest stosować pod względem podziału: grubość płytki – grubość fugi. Fugi o najmniejszej szerokości (około 1 mm-2 mm) to dobry wyjście w przypadku płytek o wielkości 2×2 cm oraz o wymiarach 10×10 cm. Fugi średniej grubości od 3 mm do 5 mm najlepiej użyć dla płytek ceramicznych i gresu o wielkościach 20×20 cm i 20×30 cm. Największa grubość materiału od 6 mm do 10 mm to najlepszy wybór  dla dużych płytek o wielkości 30×30 cm, 40×40 cm i 50×50 cm. W sprzedaży istnieją też bardzo duże płytki wielkoformatowe, do których trzeba będzie użyć fugi o szerokości do nawet 2 cm.

Znając już potrzebny nam rozmiar fugi, będziemy musieli kupić preparat wypełniający. Mamy tu w zasadzie podobny podział na preparaty wąskie i szerokie. Wąskie sprawdzą się w szczelinach nie większych niż 7 mm, wszystkie inne zmuszą nas do zakupu fug szerokich.  Przy wyborze płytek do mieszkania lub domu warto iść za głosem rozsądku, który mówi, iż lepiej jest wybrać mniejsze płytki. Wówczas potrzebna jest cieńsza fuga. Tak położona powierzchnia będzie nie tylko wyglądała bardzo estetycznie, ale ochroni powierzchnię w kuchni lub łazience przed negatywnym działaniem zmiennych temperatur, wilgoci, czy wody. Zobacz także: Pustak ceramiczny wienerberger, porotherm. Co kupić?

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.