Instalacja elektryczna w łazienkach. O czym trzeba pamiętać?

2018-06-03

Odpowiednie położenie instalacji elektrycznej w pomieszczeniach sanitarnych jest niezwykle istotne. Projekty określają zawsze bezpieczne jej rozmieszczenie, ale czasem na miejscu zastajemy już gotową instalację. Trzeba wówczas zwrócić uwagę na jej odpowiednią ochronę przed wpływem wody, ponieważ nikt nie wyobraża sobie obecnie łazienki bez gniazdek elektrycznych. Suszenie włosów, podłączenia do pralki są niezbędne, należy więc mieć pewność co do funkcjonalności instalacji i wykluczyć wszelkie zagrożenia. 

Każda część instalacji elektrycznej musi być dobrze zaizolowana, a rozmieszczenie gniazdek powinno być ustalone w punktach nienarażonych na bezpośrednie działanie wilgoci i wody. Instalacja musi być więc zarazem funkcjonalna i bezpieczna. Często niezbędny jest zakup gniazdek bryzgoszczelnych, a wszelkie włączniki muszą być przystosowane do pracy w wilgotnym środowisku. Niezbędny w przypadku wymiany starej instalacji lub wiercenia może okazać się detektor, którym sprawdzimy umiejscowienie przewodów w ścianie. Specjaliści przy projektowaniu instalacji zalecają podzielenie pomieszczeń sanitarnych na trzy strefy. Pierwsza z nich to miejsce, w którym pomieszczenie jest narażone na kontakt z wodą np. okolice wanny. Kolejna strefa to punkt narażony na zachlapanie wodą, nie możemy w niej umieszczać żadnego oświetlenia mogącego ulec zwarciu. Do gniazd rozmieszczonych w tej strefie podłączymy urządzenia o oznaczeniu przynajmniej IP25. Ostatnia strefa to miejsce najdalej oddalone od kabiny prysznicowej lub wanny, odległość wynosi tu przynajmniej 60 cm. Można wówczas podłączyć do gniazd instalacji elektrycznej pralkę, czy niezbędne oświetlenie. Zobacz także: Jak zrobić fundamenty samemu krok po kroku?

Podsumowanie

Warto zadbać o zachowanie zasad umieszczonych w artykule. Zapewni to nie tylko komfort użytkowania i wygodę, ale też ochronę nas samych przed skutkami porażenia prądem elektrycznym. Ponadto w ten sposób unikniemy wszelkich awarii mogących występować w przypadku źle poprowadzonej instalacji elektrycznej.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.