Pianka PUR znajduje zastosowanie w różnych branżach. Używany jej w formie natrysku na poddaszach, kiedy jeszcze do niedawna stanowiła ona alternatywę dla gumowych elementów. Obecnie jednak pianka poliuretanowa zapewnia ciepło w budynku i likwiduje mostki termiczne obecne w pomieszczeniach. Trudno dziś wyobrazić sobie skuteczne ocieplenie newralgicznych punktów w domu bez użycia pianki PUR. Z poliuretanu korzystają już nie tylko profesjonalne firmy, ale i amatorzy. Obecnie mamy na rynku markowy sprzęt do izolacji natryskowych, co jeszcze do niedawna było nie do pomyślenia. Jak się to wszystko zaczęło?
Za wynalazcę poliuretanu uznaje się profesora Otto Bayera. W 1937 roku zaprezentował on materiał inny od znanych w ówczesnych czasach. Początkowo poliuretan wykorzystywano jako alternatywny materiał do produkcji opon gumowych. Materiał trafił nawet do wojska, gdzie korzystano z jego właściwości przy budowie podwodnych łodzi U-Boot. Z czasem poliuretan zyskał zainteresowanie innych branży, a obecnie wiele przedmiotów codziennego użytku jest wykonanych z dodatkiem tego materiału. Przykładów takiego zastosowania nie brakuje, obecnie poliuretanowe domieszki znajdziemy w materacach, elementach montowanych w autach, podeszwach do butów. Pianka PUR w swojej dawnej formie była chętnie wybierana ze względu na swoją jednorodną strukturę chemiczną. Pozwalało to ciągle znajdować nowe kierunki rozwoju, gdzie materiał mógłby znaleźć zastosowanie. Obecnie brakuje branży, w której nie znalazłyby się elementy wykonane na bazie poliuretanu. Znajdziemy go aktualnie w rowerach, odzieży, autach, farbach i nie tylko.
Początki pianki poliuretanowej oraz pierwsze urządzenia mieszalnicze
Początkowe trudności z dostępnością i popularyzacją poliuretanu wynikały z braku skutecznych i wygodnych form przygotowywania materiału. Badacze eksperymentowali w latach 40. nad utworzeniem skutecznej wersji finalnej materiału, który to następnie trafił do Stanów Zjednoczonych. Można powiedzieć, że właśnie wtedy szef firmy chemicznej David Eynon zauważył bardzo duży potencjał poliuretanu i rozpoczął jego produkcję dla potrzeb wojska amerykańskiego. W roku 1953 powstał kolejny istotny wynalazek – blendometr. Było to urządzenie zaprezentowano przez Waltera Baughmanna, który to wynalazł swojego rodzaju mieszalnik do połączenia ze sobą składników. Umożliwiło to szerszy dostęp do poliuretanu, który dzięki blendometrowi rozpoczął swoją podróż po kolejnych branżach. Niestety technologia ta posiadała podstawową wadę, którą była trudność w dokładnym wymieszaniu składników. Trudno też mówić o skutecznej produkcji pianki poliuretanowej. Obecnie znana pianka PUR całkowicie różni się od swojego pierwowzoru jeżeli chodzi o jakość i szybkość produkcji. Szukasz hasła izolacje pianką?
Brak komentarzy
Możliwość komentowania jest wyłączona.