Gruntowanie posadzki pod panele, płytki. Czy musimy to robić?

2018-05-12

Zarówno położenie drewnianego parkietu, jak i płytek wymaga pomyślenia o zastosowaniu warstwy ochronnej dla posadzki, na której powstanie podłoga. Zakup paneli lub płytek wiąże się z wydaniem pewnej ilości gotówki, warto więc zadbać o podłoże, aby służyło przez wiele lat. Właśnie tutaj istotna jest rola gruntu, który przygotuje podłoże do pokrycia powierzchni wybranym materiałem. 

Zastosowanie gruntu będzie czynnikiem decydującym o jakości nie tylko podłoża pod panele, ale samej trwałości takiej powierzchni. Gruntowanie zapewnia warstwę ochronną dla wilgoci, poprawia właściwości kleju, wzmacnia podłoże, a nawet wiąże lotny pył. Jeżeli chcemy przygotować naszą podłogę do przyjęcia określonego materiału to na wylewkę z betonu kładziemy grunt. Wówczas wszelkie nierówności możemy wygładzić przy pomocy masy wyrównującej, następnie możemy nakładać klej. Dopiero wtedy po wyschnięciu można przystąpić do położenia paneli, płytek ceramicznych, czy terakoty. Jaki grunt wybrać?

Tutaj w zasadzie trzeba skupić się na rodzaju podłoża, gdzie będzie kładziony parkiet. Wskazówką przy wyborze gruntu i innych niezbędnych materiałów powinna być dla nas marka. Wybór jednego producenta jest bardzo ważny, gdyż zapewnia zachowanie podobnych właściwości i dobre działanie konkretnych środków. Opis każdego gruntu znajdziemy na opakowaniu, gdzie każdy z nich będzie miał nieco inne właściwości. Przykładem jest grunt poliuretanowy, który bardzo szybko się zawiązuje i grunt epoksydowy, który z kolei poprawia przyczepność w miejscach zabrudzonych starym klejem lub żwirem.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.