Inwestorzy, którzy chcieliby wymienić w budynku piec grzewczy lub ocieplić budynek materiałem taki jak pianka PUR, czy wełna mineralna mogą skorzystać z dogodnej formy finansowania w formie dotacji. Wszystko to za sprawą rządowego programu „Czyste Powietrze”. Głównym zadaniem programu jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, jak również wymiana w istniejących budynkach urządzeń grzewczych na niskoemisyjne. Wsparcie w formie dotacji przysługuje właścicielom oraz współwłaścicielom budynków mieszkalnych.
Działania objęte pomocą finansową
W ramach programu „Czyste Powietrze” możliwe jest sfinansowanie inwestycji takich jak: wykonanie termoizolacji budynku, wymiana lub kupno pieca/kotła grzewczego, wymiana okien, drzwi. Chodzi więc nie tylko o ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, ale także zwiększenie komfortu życia w domu. Wymiana pieca lub wykonanie ocieplenia może przysłużyć się do zwiększenia wydajności systemu grzewczego, a także ograniczenia ucieczek ciepła przez przegrody budynku. W ten sposób inwestor może liczyć na realne oszczędności i obniżenie kosztów utrzymania domu. Pomysłodawca programu przygotował dwie formy wsparcia: pożyczkę na preferencyjnych zasadach oraz bezzwrotne dofinansowanie. Wśród zadań objętych finansowym wsparciem możemy wymienić m.in.
– instalację odnawialnych źródeł energii (fotowoltaika)
– instalację systemu centralnego ogrzewania
– zakup nowego kotła lub pieca grzewczego
– ocieplenie budynku z wykorzystaniem materiałów takich jak: wełna mineralna, pianka poliuretanowa, styropian
– wymiana drzwi oraz okien, bramy garażowej
Wsparcie uzależnione od dochodu
Kwota, którą otrzymamy w formie dotacji lub pożyczki jest zależna od miesięcznego dochodu przypadającego na jednego członka rodziny. Kryterium otrzymania wsparcia jest rozpoczęcie modernizacji w domu w ciągu 12 miesięcy przed datą złożenia wniosku. Pomocą są objęte osoby fizyczne, które posiadają dokument potwierdzający posiadanie praw do budynku lub będące jego współposiadaczami. Za pozyskane fundusze możemy sfinansować więc piec gazowy, elektryczny, poczynimy także prace termomodernizacyjne. Wielu ekspertów z branży ociepleń zaleca wykonanie izolacji natryskowej na poddaszu budynku. Materiał ten spełnia wszelkie warunki w zakresie wykonania termoizolacji budynków. Pianka poliuretanowa gwarantuje wykonanie szczelnej powłoki, która zabezpieczy wszelkie elementy domu. Nie może być mowy o mostkach termicznych, gdyż izolacje natryskowe pokrywają wszystkie, nawet najdrobniejsze szczeliny dzięki zastosowanej technologii. Trzeba też wspomnieć o zaletach pianki PUR, która w okresie letnim oferuje optymalną temperaturę wewnątrz budynku. Jest to więc idealne rozwiązanie, które możemy wykorzystać w domu, magazynie, obiekcie firmowym, czy budynkach inwentarskich.
Brak komentarzy
Możliwość komentowania jest wyłączona.