Wymiana pokrycia dachowego w domu jednorodzinnym.

2021-02-12

Materiały budowlane starszej generacji z upływem lat tracą swoje pierwotne właściwości. Kiedyś nadejdzie moment wymiany zużytego pokrycia dachowego i zastąpienie go nowym. Większość pokryć dachowy po upływie kilkudziesięciu lat traci swoje walory wizualne, co także może być powodem do wymiany na nowe. Zdecydowana większość przypadków zgłaszanych przez inwestorów to przeciekający dach, kiedy to naprawa wiąże się ze zwiększeniem komfortu w użytkowanym domu.

Waga pokryć dachowych oraz stan więźby dachowej

Pokrycia dachowe starszej daty odznaczają się zwykle dużo większym ciężarem, używano także innych technologii montażowych. W tym momencie stosuje się zupełnie inne rozwiązania, a same pokrycia dachowe usprawniono w celu eliminowania uszkodzeń oraz zbyt dużych przeciążeń. W przypadku starszych konstrukcji musimy więc ograniczyć pole poszukiwania do materiałów lekkich. Jeżeli na naszym dachu znalazła się montowana 30 lat wcześniej dachówka ceramiczna to polecamy wybór materiału lżejszego np. blachodachówki. Więźba dachowa to konstrukcja utrzymująca nad sobą duży ciężar. Jest więc tym samym narażona na utratę pierwotnego kształtu. Precyzyjny dobór pokrycia dachowego jest więc ogromnie ważny. Z technicznego punktu widzenia musimy spojrzeć także na tzw. punkty obciążeń. Są to miejsca, gdzie generowana jest największa siła na elementy dachu. Każdy budynek projektuje się do utrzymania materiału o określonej wadze. Nie możemy więc decydować się na jakiekolwiek pokrycie, musi być ono dopasowane do wymagań obiektu.

Montaż – kiedy czas ma znaczenie

Budynek mieszkalny, w którym wymieniamy pokrycie dachowe jest zwykle użytkowany przez rodziny. Szybki montaż staje się więc priorytetem jeżeli chcemy niebawem powrócić do naszego domu. Mozolne ściąganie materiału zabiera czas, drugie tyle może zająć ponowny montaż pokrycia dachowego. W takiej sytuacji zaleca się wybór lekkiego pokrycia np. blachy. Bez względu na rodzaj wybranego materiału trzeba też pomyśleć o ponownym dociepleniu przestrzeni, które w wyniku niesprawnie działającego dachu mogły ulec zawilgotnieniu. Odpowiednia warstwa izolacji służy także wyciszeniu przestrzeni i poprawieniu właściwości akustycznych.

Wymiana pokrycia własnoręcznie, czy przez fachowców?

Wiele dachów starszej generacji było układane z użyciem pokryć azbestowych. Obecnie obowiązujące prawo wymusza na inwestorze pozbycie się materiału i odpowiednią jego utylizację. Zabronione są więc prace rozbiórkowe we własnym zakresie, w tym celu musimy wynająć firmę, która zajmie się demontażem i wywozem płyt azbestowych. Znajdź fachowca: usługi dekarskie.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.