Wyłącznik zmierzchowy 230v z zegarem. Gdzie go zamontować?

2018-05-27

Zewnętrzne oświetlenie to aktualnie nieodzowny element budynków użyteczności publicznej. Coraz częściej tego typu lampy otaczają zewsząd domy polskich rodzin. Takie rozwiązanie pozwala na bezpieczne poruszanie się po zmroku, a przy okazji wiemy, czy na danym terenie nie znajduje się ktoś obcy. Wyłącznik zmierzchowy jest wyposażony w programator, który umożliwia na automatyczną kontrolę oświetlenia. Urządzenie samoczynnie włącza się wyłącza po wykryciu nadejścia pory dziennej lub wieczornej. 

Ważne jest, aby czujnik jakim jest fotorezystor znajdował się w miejscu dobrze oświetlonym promieniami słońca. Tylko wtedy możemy liczyć na prawidłowe działanie. Miejsc pod montaż czujnika jest tak naprawdę sporo. Często stosowane opcje to tereny takie jakie ścieżki ogrodowe, wjazdy w okolicach garaży, przydomowe trawniki, ogródki, altanki. Jeśli posiadamy też monitoring IP to dodatkowa czujka zmierzchu zapewni nam doświetlenie miejsca, którym przechadza się niepożądany gość. Jeśli chodzi o budynki użyteczności publicznej to czujniki stosuje się w okolicach wejść do urzędów, biur, czy w okolicach parkingów. Wyróżniamy trzy rodzaje wyłączników: zmierzchowy z sondą, zmierzchowy z czujnikiem ruchu i zmierzchowy z zegarem. Urządzenie z sondą bada na bieżąco dopływ światła słonecznego i w zależności od tego włącza lub wyłącza całą instalację oświetleniową. W przypadku wyłącznika zmierzchowego z czujnikiem ruchu wewnątrz zamontowany jest detektor reagujący na ilość światła dziennego. Urządzenie ma ustawiony pewny poziom, po którego przekroczeniu włączają się światła wokół budynku. Ostatni rodzaj z kolei posiada zegar, który sami możemy ustawić na dowolną godzinę. Możemy za jej pomocą włączyć urządzenie do wykrywania ilości światła lub samemu ustalić wybrany czas, o którym codziennie będzie uruchamiany system.

Podsumowanie

Montaż wyłącznika zmierzchowego bez względu na miejsce daje sporą oszczędność na rachunkach za prąd. Nowoczesne instalacje są zwykle wyposażone w energooszczędne żarówki co dodatkowo zapewnia niższe koszty. Dodatkowo taki czujnik jest po prostu bardzo wygodny, gdyż nie musimy o niczym pamiętać, a oświetlenie włączy się zawsze wtedy, gdy będzie taka potrzeba.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.