Trawertyn na ścianie i podłodze. Czym jest i gdzie go wykorzystać?

2018-06-27

Trawertyn to nic innego jak kamień, a raczej skała osadowa zrobiona z aragonitu oraz kalcytu. Materiał ten coraz częściej gości we wnętrzach domów, ale też i na zewnątrz. Ten długowieczny kamień jest dosyć odporny na uszkodzenia mechaniczne, stanowi też niespotykaną ozdobę każdego wnętrza właśnie przez wzgląd na swoją oryginalność. 

Wyróżniającą się cechą trawertynu jest interesująca struktura oraz porowatość. Już na pierwszy rzut oka zauważymy bardzo ciekawe pory i wyżłobienia mogące układać się w sposób falisty lub liniowy. Na rynku dostępne są gotowe płytki w wielu kolorach od bielu, przez brązy, beże, a nawet czerwień. Pozytywne właściwości estetyczne dostrzegają właściciele własnych domów, którzy przy pomocy trawertynu upiększają ściany. Odradza się natomiast wykorzystania kamienia w miejscach narażonych na wilgoć, wszystko to ze względu na sporą nasiąkliwość. Rozwiązaniem z tej sytuacji mogą być płyty z wypełnionymi porami i pokryte specjalną żywicą. Wtedy mamy pewność, że woda nie będzie wchłaniana przez strukturę materiału. Trawertyn sprawdzi się więc w przypadku ścian, ale też i podłóg w pewnym wyjątkiem. Materiał ten ma trzeci stopień twardości, więc nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem dla często uczęszczanych podłóg. Zwykły metalowy przedmiot może zarysować taką podłogę, podobnie jest ze ścieralnością. Jednak podłogi trawertynowe w codziennym użytkowaniu sprawdzają się w mniej uczęszczanych miejscach, które nie będą narażone na ciągłe przesuwanie mebli i ścieranie.

Jedyne o czym należy jeszcze pamiętać jest odpowiednie zabezpieczenie podłoża lub ścian narażonych na kontakt z kwasami. W związku z tym, że trawertyn jako część składową posiada wapń, tym łatwiej o powstawanie plam niemożliwych do usunięcia. Istnieje rozwiązanie, które trwale chroni taką powierzchnię. Wystarczy jedynie skorzystać z impregnatu mającego w swym składzie żywice. Dzięki temu cała powierzchnia zostanie wypełniona, w tym kanaliki i szczeliny. Jeśli jednak podłoże zostało już trwale odbarwione to w prosty sposób można je odnowić. Wystarczy tylko zabrudzone miejsce dokładnie przeszlifować. Widzimy więc, że ten kamień może być piękną ozdobą domu przez wiele lat.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.