Szafki kuchenne na płycie GK, czy jest to możliwe?

2018-04-30

Płyty kartonowo-gipsowe są znane ze swojej łatwości montażu, są też często stosowane w ramach zabudowy w domach jako ściany działowe. To bardzo czysty materiał, który nie zmusza nas do jakichkolwiek dodatkowych prac i brudzenia sobie dłoni. Przy ich pomocy bardzo szybko postawimy idealnie równą ścianę. Takie rozwiązanie ma też pewną istotną wadę, a mianowicie wytrzymałość na obciążenia i uszkodzenia mechaniczne. Ile kilogramów uniesie płyta GK i czy możemy na niej powiesić coś więcej niż zwykły obraz lub ramkę ze zdjęciem? 

Umocowanie na standardowej płycie gipsowo-kartonowej cięższych konstrukcji jest niewykonalne. Myśląc o wieszaniu szafek konieczne będzie podjęcie się wzmocnienia ścian w newralgicznych miejscach narażonych na duży ciężar. Tradycyjna płyta jest cechuje się bardzo słabą odpornością na uderzenia, uszkodzenia i wgniecenia. Na takiej konstrukcji zawiesimy co najwyżej coś lekkiego, co nie przekracza wagi kilkudziesięciu kilogramów. Jeżeli już podjęliśmy decyzję o montażu szafek kuchennych na płycie GK to warto zadbać o wzmocnienie całej konstrukcji. Według osób niezaznajomionych z tematem najłatwiej jest to zrobić za pomocą złączenia ze sobą kilku płyt. Niestety takie rozwiązanie sprawdzi się wyłącznie dla rzeczy lekkich jak półki z dwiema książkami, czy ramką ze zdjęciami członków rodziny. Powieszenie szafki kuchennej wymaga zupełnie innych działań, w końcu kuchenne półki muszą wytrzymać ciężar znajdujących się wewnątrz naczyń, sporą wagę stanowi też waga samych szafek.

Wówczas musimy wykonać konstrukcję, które poradzi sobie z ciężarem kilkudziesięciu kilogramów. W tym celu najłatwiej jest zastosować specjalne poprzeczki, które utwardzą i wzmocnią całą konstrukcję. Płyty kartonowo-gipsowe staną się wówczas silnym stelażem, który nie runie w dół po zakończeniu montażu. Użyte do tego zadania materiały powinny cechować się jak najlepszymi wartościami dotyczącymi wytrzymałości. Polecamy skierować zapytanie do sprzedawcy, który zna się na rzeczy i fachowo nam doradzi. Jeżeli wszystko wykonamy zgodnie ze sztuką budowlaną to ściana z płyt GK wzmocnionych stelażem wytrzyma ciężar do nawet 100 kg. Istnieją też już gotowe konstrukcje, które można kupić w sklepach budowlanych, dostępne są one póki co tylko dla łazienek. Warto się im jednak przyjrzeć, być może podpowie to nam w jaki sposób powinniśmy wykonać łączenia i jakich wzmocnień użyć.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.