Podjazd do domu z kostki brukowej, płyty ażurowej, czy z betonu?

2018-05-30

W tym wpisie przyjrzymy się rozwiązaniom, które cechują się dużą popularnością wśród osób decydujących się na budowę domu i podjazdu do niego. Twarda nawierzchnia jest nie tylko wygodna jako dojście do budynku, ale przede wszystkim jako podjazd dla samochodów. Wygląda to przy okazji bardzo estetycznie i jest trwałe. Co więc wybrać? 

Beton odrzucamy z miejsca, gdyż mimo swojej trwałości nie należy on do materiałów stanowiących ozdobę całego budynku. Zarówno nowoczesna jak i klasyczna architektura domu jednorodzinnego wymaga wykorzystania jednego z dwóch materiałów: kostki brukowej lub płyty ażurowej. Jeśli chodzi o kostkę brukową to jest to bardzo popularne rozwiązanie, które mimo wad w postaci mniej estetycznego wyglądu jest niezwykle trwałe. Dobrze wykonany podjazd z kostki będzie odporny na uszkodzenia i podłoże nie będzie zapadać się nawet pod cięższym pojazdem. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim profilowaniu kostki, aby deszczówka mogła swobodnie spływać do przydomowego ogrodu lub studzienki. Inaczej możemy mieć problem z powstawaniem kałuży. Kostka brukowa pozwala na wykonanie ciekawych wzorów, wystarczy w tym celu kupić materiał o różnych kolorach lub kształtach.

Płyty ażurowe natomiast charakteryzują się wysoką estetyką, którą z łatwością wkomponujemy w resztę budynku. Ponadto tworząc ażurowy wzór możemy posadzić niewielką roślinność w szczelinach pomiędzy, co dodatkowo podniesie atrakcyjność wizualną powierzchni. Tym samym płyty ażurowe lepiej od kostki odprowadzają deszczówkę, która ląduje poniżej podjazdu w glebie. W odróżnieniu od kostki, materiał w postaci płyt ażurowych ma nieregularną strukturę dzięki czemu w czasie okresu zimowego bezpieczniej jest wjeżdżać i wyjeżdżać z garażu bez obawy przed utratą przyczepności kół pojazdu. Jak każde rozwiązanie tak i to ma pewne wady, główną jest słabsza trwałość. O ile podjazd wytrzyma ciężar pojazdu osobowego to w przypadku cięższych aut mogą występować pęknięcia i kruszenie się materiału. Tutaj nieodzowna może okazać się betonowa konstrukcja, która wzmocni całość, ale wówczas odprowadzenie wody z podjazdu będzie trudniejsze.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.