Na czym nie warto oszczędzać przy budowie domu?

2018-08-13

Wiele osób budujących dom szuka oszczędności, które mogą zakończyć się fatalnie. Niekiedy jest to zakup materiałów gorszej jakości, czasem wybór fachowca okazującego się co prawda tańszym wykonawcą, lecz dużo gorszym pod względem jakości. Na co trzeba uważać i ile to kosztuje? 

Główną zasadą w budownictwie jest zawsze wybór jednej firmy budowlanej, która postawi budynek od początku do końca. Dopiero wtedy mamy pewność co do zastosowania jednej metody, tej samej ekipy. Pozwala to nie tylko zachować lepszą jakość, ale też w razie poprawek znalezienie osób odpowiedzialnych za ewentualne błędy w sztuce. Jeśli wybierzemy kilka ekip to możemy liczyć się z większą ilością błędów, niedoróbek i problemów w realizacji terminów. Oszczędzać nie warto też jeśli chodzi o stan surowy domu, tutaj musimy wybrać sprawdzoną ekipę oraz materiały o dobrej jakości. Nie bez znaczenia jest tu rekomendacja znajomych oraz osób udzielających się na forach internetowych, pozwala to oddzielić ziarno od plew. Jeśli chodzi o koszt stanu surowego domu to musimy tu liczyć się z wartością wynoszącą w granicach 30-35% kosztu budowy domu. Okna oraz drzwi to kolejne 10%, elewacja to w granicach 11% oraz tynki 4-5%. Jeżeli na jakimś etapie te współczynniki się nie zgadzają to oznacza, że zbytnio oszczędzaliśmy.

W życiu bywa tak, że każdy kolejny etap może przynosić chęć obniżenia kosztów. Droższe materiały, droższa ekipa to w końcu koszt, którego mogliśmy nie ocenić wystarczająco dobrze. Wtedy pojawia się chęć wynajęcia tańszej firmy budowlanej, która zapewnia o równie dobrej jakości. Nie popełniajmy tego błędu, zawsze firma dająca gwarancję będzie lepsza. Mamy wtedy pewność co do standardów pracy, jakości i umiejętności. Warto więc dokładnie szukać rekomendacji, gdyż stan surowy jest główną konstrukcją mającą wytrzymać przez wiele lat. Wszelkie wyższe niż oceniliśmy koszty to efekt najczęściej nie wyboru droższej ekipy, co naszego złego przeliczenia wszystkich cen. Statystycznie zdecydowana większość inwestycji nie kończy się w wyznaczonym terminie, oczekiwanej jakości i określonym budżecie. Trzeba więc dokładnie pilnować wszystkiego od samego początku, a na materiałach i firmie stawiającej cały szkielet budynku nie oszczędzać. Kolejne ekipy od wykończeń będą już tańsze i tutaj możemy szukać ewentualnych oszczędności w granicach rozsądku.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.