Malowanie betonu na zewnątrz, czy może barwnik do betonu?

2018-05-25

Wykorzystanie barwników do betonu jest bardzo ciekawym rozwiązaniem na całkowitą odmianę wierzchniej warstwy dowolnego budynku. Materiał dzięki swoim właściwościom daje radę tam, gdzie zwykła farba zawodzi. Jest to dosyć wytrzymały preparat, który można mieszać praktycznie z dowolnym składnikiem budowlanym. Barwniki do betonu można wykorzystać nie tylko na zewnątrz, ale i wewnątrz pomieszczeń. Możliwości są więc nieograniczone. 

Barwnik może posłużyć nie tylko jako środek wymieszany z betonem, ponieważ można go dodawać do mas szpachlowych, tynków, zapraw murarskich, farb, czy emalii. Takie wymieszanie barwnika z betonem sprawia, że zyskujemy dodatkowe właściwości. Wśród nich trzeba wymienić odporność na promieniowanie słoneczne, dzięki czemu kolor z wiekiem tak szybko nie blaknie, co jest bardzo ważne w przypadku zewnętrznych ścian budynku. Zwykła farba zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pod wpływem promieni UV straci stopniowo swój dawny blask. W czasie rozrabiania materiałów z barwnikiem należ zaopatrzyć się w specjalną maseczkę oraz rękawice. Środek ten jest niestety szkodliwy dla zdrowia i wdychanie pyłu jest niewskazane. Przygotowanie samej zaprawy w odpowiednim kolorze nie jest trudne, w zależności od materiału z jakim mamy do czynienia należy zgodnie ze wskazówkami producenta na opakowaniu rozrobić określoną ilość preparatu do wagi materiału. Cały proces mieszania jest prosty, gdyż miesza się na sucho. W przypadku zapraw konieczne będzie jeszcze dodanie piasku. Po dokładnym wymieszaniu powinniśmy otrzymać zabarwienie całego materiału. Ważne jest tutaj dokładne przesianie wszelkich grudek mogących powstać w trakcie mieszania przez sito budowlane. Jeśli chcemy nadać wierzchniej warstwie dodatkowych właściwości to do barwnika i zaprawy możemy dodać preparaty zapobiegające powstawaniu wykwitów na ścianach. Zobacz także: Gruntowanie posadzki pod panele i płytki.

Musimy też pamiętać, aby cały materiał jaki rozrobiliśmy wykorzystać zanim całość zaschnie. Wówczas nie będziemy ponosić niepotrzebnych strat materiału, a nasz dom lub inny budynek zyska całkowicie nowy charakter i zmieni się nie do poznania.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.